تصویر لودر

معرفی دبیرخانه

 

دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی

دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اسدآباد در راستای سیاست­های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به منظور استفاده از ظرفیت عظیم مشارکت عمومی در تأمین سلامت و در جهت تحقق بند ۱۱ سیاست­های کلی «سلامت» ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری موضوع افزایش آگاهی، مسئولیت پذیری، توانمندی و مشارکت ساختارمند و فعالانه فرد، خانواده و جامعه در تأمین، حفظ و ارتقاء سلامت با استفاده از ظرفیت نهادها، سازمان­های فرهنگی، آموزشی و رسانه­ای کشور تحت نظارت وزارت بهداشت و درمان تشکیل گردید.

دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی، واحد هماهنگ­کننده و پایش­گر در فرآیند تدوین، تصویب، استقرار و ارزشیابی سیاست­ها و برنامه­های متنوع توسعه سلامت است. از جمله وظایف و مسئولیت این دبیرخانه مدیریت و راهبری ظرفیت­های اجتماعی در بخش سلامت در مناطق تحت پوشش و هدایت آن­ها در جهت توسعه و ارتقاء نظام سلامت از طریق سازماندهی، توسعه و حمایت از مؤسسه خیریه و سازمان­های مردم نهاد و ارتباط مؤثر با واحدهای درون بخشی و سازمان­های بین بخشی می­باشد.

 

 مأموریت

دبیرخانه کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی، به­عنوان بازوی تصمیم­ساز کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی، هیأت امنا و هیأت رئیسه دانشکده علوم پزشکی، مدیریت و هماهنگ­سازی فرآیند سیاست­گذاری را بر عهده دارد. برای تحقق این مأموریت، با شناخت شبکه ذینفعان و یاری گرفتن از آنان، شواهد کافی برای توصیف و تحلیل مسائل سلامت شهرستان را فراهم می­آورد و مداخله­ها و سیاست­های مطلوب را در چارچوب اسناد بالادستی و حوزه اختیارات استان و شهرستان را پیشنهاد می­کند.

 

 اهداف

– رشد و نهادینه­سازی همکاری بین بخشی برای تدوین و اجرای اقدامات سلامت محور در بخش های دولتی ، خصوصی و غیر دولتی

– رشد و نهادینه­سازی مشارکت مردم در ارتقای سلامت خود و جامعه پیرامون شان

– نهادینه سازی تغییرات لازم برای دیده­بانی و توسعه سلامت ذیل اسناد و برنامه های بالا دستی

– فراهم آوردن بستری مناسب برای اجرای بهتر برنامه­­ بخش­­های توسعه موثر بر سلامت و سیاست­های کلان استان

نام و نام خانوادگی: سمانه فرجی کفشگری

سمت: کارشناس هماهنگی دبیرخانه سلامت و امنیت غذایی

رشته تحصیلی: علوم و صنایع غذایی

بند ج ماده ۷ قانون احکام دائمی توسعه کشور دانلود فایل
دستورالعمل اجرایی برگزاری مجامع سلامت استان دانلود فایل
سند ملی سالمندان دانلود فایل
شیوه نامه اجرایی تشکیل کانون و مجمع سلامت محله دانلود فایل
نظام نامه استانی مدیریت سلامت همه جانبه با رویکرد مولفه های اجتماعی سلامت دانلود فایل

#

مجمع سلامت

عبارت است از سازماندهی مبتنی بر فرآیندهای اجتماعی، مشارکتی و نظام­مند باحضور ذیربطان از بخش­های دولتی و غیردولتی در سطح استان و شهرستان که سالانه با حضور حداکثری مسئولین استانی و شهرستانی و ذیربطان سلامت برای تبادل دانش، نظرات و تجربیات، یادگیری جمعی و گفتمان­سازی درباره رویکرد سلامت همه­جانبه و انسان سالم، تبیین اولویت های سلامت و حمایت­طلبی برای آن­ها برگزار می­شود و در نهایت منجر به توصیه­های سیاستی عمومی سالم می­گردد.

اهداف مجمع

  • تسهیل دستیابی کشور به جایگاه اول شاخص‌های سلامت و عدالت در سلامت.
  • افزایش آگاهی، مسئولیت­پذیری و پاسخگویی اجتماعی، توانمندی و مشارکت ساختارمند و فعالانه فرد، خانواده و جامعه در تأمین، حفظ و ارتقاء سلامت.
  • شناسایی و تقدیر از شناسایی، معرفی و تقدیر از خیرین، تشکل­های مردم نهاد فعال، بنگاه­های اقتصادی برخوردار از مسئولیت اجتماعی، چهره­های اثرگذار و سازمان­های همراه سلامت بر اساس سنجه­های جشنواره تعهد و مسئولیت اجتماعی سلامت.
  • جلب مشارکت، تسهیل، نهادینه سازی و توسعه همکاری های فرابخشی برای سلامت در شهرستان
  • تببین نیازها، مشکلات و تهدید کننده­های مهم سلامت در سطح شهرستان و استان، انتخاب موضوع یا گفتمان غالب از بین آنها و تعیین مداخلات اجرایی برای حرکت به سمت رفع مشکلات، توسعه متوازن و بهبود وضعیت موجود با مشارکت همه ذینفعان
  • تبیین سلامت همگانی، عدالت در سلامت، حق همگان برای برخورداری از سلامت فردی ، خانوادگی، گروهی و محیط و توجه به انسان سالم به­عنوان محور توسعه پایدار استان و شهرستان
  • تبیین محوریت سلامت در اهداف توسعه پایدار شهرستان و استان
  • نهادینه سازی رویکرد مولفه­های اجتماعی موثر بر سلامت و اهمیت سلامت در همه سیاست­های استان

 

 

بیانیه­ پایانی مجامع سلامت شهرستان اسدآباد

اولین مجمع سلامت (سال ۹۷)                 دانلود

دومین مجمع سلامت (سال ۹۸)               دانلود

سومین مجمع سلامت (سال ۱۴۰۱)          دانلود

تصاویر مربوط به مجمع سلامت سال ۱۴۰۱

دستورالعمل اجرایی برگزاری مجامع سلامت استان

 

به­ منظور ارائه نظرات و موضوعات پیشنهادی جهت طرح در کارگروه سلامت و امنیت غذایی  و ارائه هر گونه پیشنهاد یا انتقاد دیگر میتوانید از طریق راه­های ارتباطی ذیل با ما در ارتباط باشید.

پست الکترونیک:   webda@asaums.ac.ir

شماره تلفن: ۳۳۱۱۵۰۱۴-۰۸۱

شماره فکس: ۳۳۱۲۲۲۳۱-۰۸۱

صندوق پستی: ۶۵۴۱۸۴۳۱۷۵

نشانی

اسدآباد، میدان امام خمینی (ره)، ابتدای خیابان رفسنجانی، دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهدشاتی درمانی اسدآباد، حوزه ریاست، دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی.

تلفن

۰۸۱-۳۳۱۱۵۰۱۴